Choď na obsah Choď na menu
 


Ako na to ...

29. 7. 2008

 

Découpage – servítková technika

Pri technike Découpage používame na zdobenie a dekorovanie predmetov servítku (dvojvrstvovú, trojvrstvovú). Nožničkami vystrihneme daný motív, odstránime spodné dve biele vrstvy servítky a nalepíme iba tú vrchnú – predtlačenú servítku. Na lepenie sa používa lepidlo découpage. Servítka splynie s podkladom a výsledok dokonale imituje kresbu.

Ukážky postupu práce pri karakelovaní (popraskaný efekt)

Nanesenie podkladovej farby:
Drevený rámček namaľujeme akrylovou farbou, ktorú môžeme použiť aj na ostatné materiály (kvetináče, podnosy, nábytok,...). Dôležitá je farba podkladu. Mala by byť výraznejšia ako tá vrchná vrstva a mala by farebne ladiť so servítkom.

Krakelovanie a nanesenie vrchnej farby:
Na časť alebo celú plochu rámčeka nanesieme Découpage krakelovací lak. Nanášame ho mäkkým štetcom v jednom smere a v jednej vrstve. Keď je lak suchý, nanesieme akrylovu farbu . Na premaľovanú plochu sa nevraciame štetcom, ihneď po nanesení sa vytvárajú objavovať praslinky – imitujú starý popraskaný lak.

Lepenie servítky na plátno:
Na plátno nalepíme servítku. Používame vrchnú časť servítky. Plochu, kde ideme servítku lepiť natrieme Découpage lepidlom, priložíme servítku a jemným plochým štetcom servítku uhladíme a ešte pretrieme slabou vrstvou lepidla.

Prelakovanie transparentným lakom:
Pre lepšiu údržbu predmetu je vhodné na záver daný predmet prelakovať bezfarebným transparentným lakom (polomatným alebo lesklým). Zvlášť kvetináče, do ktorých zasadíme kvetinu do zeminy, musíme najmenej dvakrát z vonku aj z vnútra prelakovať aj odtokovú dierku tak, aby bol kvetináč dostatočne izolovaný a nenasiakol vodu, ktorá by zničila dekorovaný kvetináč.